Soutěž reagovala na průzkum, který zpracovala na jaře odpadová firma EKO-KOM. Z něj vyšlo, že občané chápou sice starosty jako autority, ale necítí, že by je radnice dostatečně motivovaly k třídění.
Žádné černé skládky
Obec Štěnovice s 1.550 lidmi zvítězila v kategoriinad1.000 obyvatel. Druhý skončil Horšovský Týn, třetí Domažlice. Získaly 10.000, resp. 5.000 korun.
„Máme 15 hnízd s velkými kontejnery a nyní jsme otevřeli moderní sběrný dvůr,“ řekl starosta Štěnovic Jan Nový. Za peníze z ceny obnoví zeleň. V kategorii obcí do 1.000 občanů, kterých je v kraji výrazně více, vyhrály Němčovice se 124 lidmi. „Mají vlastní sběrný dvůr a dokazují, že i v tak malé obci se dá provozovat. Dále mají dostatek, tedy pět, hnízd na tříděný odpad, a to i pro chatové oblasti,“ uvedl Lenka Šlajsová z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje (RRA), která koordinuje sběr odpadu v regionu. Starosta Němčovic Karel Ferschmann řekl, že dvůr provozuje obec tři roky.“Odtédoby tam nemáme žádné černé skládky, a to ani ve velké chatové oblasti,“ dodal. U obcí do 1.000 lidí skončily druhé Dolní Lukavice a třetí Štichov. Zvláštní cenu za to, že mají na svém území dva sběrné dvory, získaly Soběkury na jihu Plzeňska s pouze 300 obyvateli.
Třídění odpadu
Soutěž vyhlásily společnosti SMOPK, EKO-KOM a RRA. Zúčastnilo se jí 148 z celkem 501 měst a obcí Plzeňského kraje. „Podobná soutěž se koná na severní Moravě a ve středních Čechách, letos se připravuje v Karlových Varech,“ uvedl Luděk Königsmark z firmy EKO-KOM, která v ČR řídí a vlastní systém třídění odpadu. V každém regionu je jinak organizovaná, v Karlových Varech bude striktně zaměřená na výtěžnost.
Autor: ČTK
Zdroj: Metro