Nejlépe třídí na Domažlicku


Plzeň/Obyvatelé obce Štichov a města Horšovský Týn na Domažlicku umí nejlépe v kraji třídit odpad. Včera získali první místa v soutěži obcí a měst Plzeňského kraje pod názvem „My už třídit umíme!“. Nadvládu Domažlických v nakládání s odpadem podtrhla obec Chocomyšl, kde se v kraji vytřídí nejvíce odpadu na jednoho obyvatele.
Horšovský Týn byl loni první i v celorepublikovém srovnání. „I z toho důvodu jsem dnešní vítězství nečekal. Fakt jsem překvapen,“ uvedl starosta Týna Josef Holeček s tím, že odměnu investuje do oblasti životního protředí.
Soutěž se konala podruhé. Přihlásilo se do ní 90 obcí a měst. V prvním kole musely popsat, jaký je u nich systém třídění odpadů a co radnice dělají pro to, aby obyvatelé správně třídili.
„Do druhého kola porota vybrala 25 nejlepších. K nim už porotci přímo jeli a ověřovali si, zda jsou zaslané údaje pravdivé, jestli jsou sběrné nádoby čisté a zda je pořádek i kolem nich a podobně,“ uvedl Marek Sýkora z Regionální rozvojové agentury, která je jedním z pořadatelů akce.
Podle Karla Ferschmanna, starosty obce Němčovice na Rokycansku, která skončila loni první a letos třetí, je nutné lidem třídění co nejvíce zjednodušit, aby se nemuseli moc namáhat. „Ve sběrném dvoře máme třeba vlastní kompost. Protože lidi nekompostují, tak nám vozí biologický odpad i zeminu tam,“ říká Ferschmann.
V kraji třídí odpad drtivá většina z 501 obcí a měst. Každý obyvatel kraje oddělí v průměru 36 kilogramů dále zpracovatelného odpadu za rok. Nejvíce je to v Chocomyšli, kde průměr na hlavu je 146,6 kilogramu.
V této statistice se dostávají do popředí obce a města s novou zástavbou. „Do té se zpravidla stěhují mladší rodiny s vyššími příjmy a vzděláním. A právě dobře zajištěná žena v domácnosti s vyšším vzděláním je podle průzkumu prototypem nejčastěji třídícího občana,“ dodal Sýkora.
Zřejmě i díky tomuto faktu se mezi nejlepší dostal vůbec poprvé jeden z plzeňských obvodů Plzeň 6 – Litice.

Třídit už umí obce do 1000 obyvatel
1. Štichov (Domažlicko)
2. Hamry (Klatovsko)
3. Němčovice (Rokycansko)

obce a města nad 1000 obyvatel
1. Horšovský Týn (Domažlicko)
2. Klatovy 3. Tachov

Autor: JIŘÍ KOKOŠKA
Zdroj: Plzeňský deník
tit450.jpg

Komentáře