Lávka odnikud nikam za 13 milionů!
Lesnaté údolí horního toku Berounky, kde je vyhlášen přírodní park, má v Olešné u Němčovic přetnout lávka. Vedla by odnikud nikam, na žádném z břehů totiž pořádná cesta není. Lidé ji nechtějí.
Údolní niva Berounky je tady nádherná. Takhle kdysi vypadaly řeky, když o nich psal Ota Pavel. Neregulované, zarostlé břehy, hnízdící ledňáček, labutě, vydry a mloci skvrnití. A osmatřicet chat, jejichž majitelé žárlivě střeží netknutou přírodu a svůj klid. Projektovaná lávka v nich budí děs a hrůzu.
Starosta
Němčovický starosta Karel Ferschmann, duchovní otec stavby, lávku brání. „Mluvím za mikroregion n Radnicko, kromě Němčovic jako investora i za obce Čivice, Liblín a další. Berounka nás rozděluje, lávka spojí. Lidi budou moci k lidem, i na kolech.“
A poukazuje na to, že lávka by prý mohla pomoci ve vybudování 370 metrů dlouhé sjezdovky na protějším severním svahu u řeky. „Z Plzně to bude na dosah, o lyžaře nouze nebude,“ je přesvědčen. Plánovaných 13 milionů na »přelávkování« Berounky půjde z peněz EU, která rozvoj mikroregionů podporuje. Sněhu tu nikdy nebývá moc, tvrdí místní, ale o to už nejde. Jde o to, že starostovi jeho záměr zamítl snad každý úřad, který k tomu měl co říci.
Paradoxy
Odbor životního prostředí Městského úřadu Rokycany 6. 6. 2012 (bylo by to porušení vzácného krajinného rázu v přírodním parku), stavební odbor Městského úřadu Radnice 27. 6. 2012 (tentýž důvod). Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu plzeňského kraje 10. 12. 2012 odvolání starosty zamítl. Otazníkem je dosud stanovisko povodí Berounky.
Konec? Ne
Starosta nechal projekt přepracovat a poslal ho po tomtéž kolečku znovu. „Teď čekáme na souhlas z Plzně a pak požádáme o stavební povolení,“ konstatuje.
To, že jeho projekt rozbila Studie ochrany krajinného rázu na území přírodního parku Horní Berounka, zpracovaná docentem Ivanem Vorlem z Vysoké školy stavební, starostu nevzrušuje. „Pan Vorel ani nezvedl zadek ze židle a napsal všechno od stolu,“ tvrdí. „Za námi stojí příznivý posudek z plzeňského Geovisionu doktora Zívala.“
Protest
Chataři v Olešné založili občanské sdružení Přátelé horního toku Berounky, stali se účastníky všech řízení a doufají, že záměr starosty Ferschmanna zhatí.
„Ta lávka zúží průtok řeky a při velké vodě, která je tu každý rok, to může skončit katastrofou,“ je přesvědčen mluvčí sdružení Vladimír Kratina.
„Bude to vlastně zátka zadržující vodu. Až se tam nahromadí to, co s sebou Berounka při povodních bere a až se to uvolní, požene se údolím ničivé tsunami.“
Nemluvě o rázu krajiny, ten se nenávratně změní. „Tažní ptáci, kteří údolím prolétají, přijdou o koridor a lávka jich možná i hodně zabije, hlavně za mlhy,“ řekl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.
Starosta Ferschmann nicméně tvrdí, že to není pravda. „A co se týče chatařů? Lidi, co sem jezdí jen na víkendy a nepatří jim ani pozemky pod chatami, nám nebudou kecat do toho, co si tu chceme dělat.“
Náhodičky?
Starosta Ferschmann je nesporně obratný, shánčlivý (sežene dotace) a předvídavý. Kdysi, jako člen ODS, zval do Němčovic na zabijačky ministra spravedlnosti Pospíšila. Když byl z ODS z nejasných důvodů »vystoupen«, hledá cestu k ČSSD. Žápadočeského hejtmana Chovance (ČSSD) v Němčovicích čekají velmi brzy…
Nejdůležitější ve vztahu k chystané lávce je ale podle řady místních víc než zajímavá věc. Starosta kdysi od obce koupil Obecní hospodu, pak ji obci prý podstatně dráž prodal, ta ji zrekonstruovala a nyní ji za směšný peníz pronajímá starostově ženě. A právě u Obecní hospody by se měly křížit cyklostezky, které v mikroregionu Radnicko mají díky nové lávce vzniknout.
Zatím v Olešné není vůbec žádná. V přírodním parku se stavět nesmí. To jsou ale věci…