Mnohé majitele pozemků zaskočila daňová novinka


Plzeň – Dosud platili daně z nemovitosti nájemci pozemků, například zemědělská družstva. To se nyní změnilo: peníze musí odvést státu majitelé pozemků. Dokdy musí lidé zaplatit? Původně stát řekl konec ledna, pak prodloužil termín do dubna.
„Dozvěděl jsem se to náhodou, říkal mi to kolega, který má stejně jako naše rodina pár hektarů polí. Nevím, proč to nemohlo zůstat jako dřív, kdy daň platilo družstvo, jemuž jsme pozemky pronajali,“ říká Karel Samec z Vejprnic. Kvůli novele zákona teď zaplavují úřady dotazy nových plátců daně. „Obrací se na nás opravdu hodně tazatelů, kteří zjišťují podrobnosti. Vysvětlujeme jim, že musí získat výpis z katastrálního úřadu, tedy údaje, které určí, jakou z pozemků budou platit daň. Zejména v lednu, kdy ještě nebylo rozhodnuto o prodloužení lhůty do dubna, byl nápor poměrně velký,“ konstatuje ředitel Finančního úřadu v Sušici Josef Mužík. „Čekáme, že další nápor přijde před koncem lhůty. Řada lidí vždycky nechá takové zařizování na poslední chvíli,“ míní ředitel sušického finančního úřadu. Protože pro mnohé – zejména starší – majitele pozemků je shánění údajů a vyplňování formulářů velkým problémem, snaží se pomáhat některé obecní úřady. „Pomáháme lidem najít přes internet údaje z katastru, přivezli jsme z finančního úřadu formuláře a radíme, jak je vyplnit,“ vypráví starosta Němčovic na Rokycansku Karel Ferschmann.
Některé úřady o novém předpisu informovaly v místním tisku, nebo se obrátily přímo na radnice a rolníky. „Poslali jsme dopisy na obce a zemědělské firmy s vysvětlením, co se nově změnilo,“ říká úřednice klatovského finančního úřadu.
Peníze odvedené na dani se některým vlastníkům pozemků vrátí. „Máme od majitelů pronajatu řadu pozemků. Dosud jsme daň platili my. I teď, když tato povinnost přešla na vlastníky samotné, jsme připraveni nést náklady a danou částku majitelům posléze uhradit,“ říká předseda Žihelského statku Jan Ptáček.

Autor: PAVEL NOVÁK
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Čp Olešná zmenšenina.jpg

Komentáře