Mladá fronta Dnes – Vesnicí roku Plzeňského kraje jsou Němčovice na Rokycansku


Němčovice na Rokycansku jsou Vesnicí roku Plzeňského kraje. Získají zlatou stuhu a postupují do celostátního kola. Slavnostní předání ceny se uskuteční přímo v obci 27. července.
Obec se 150 obyvateli, jež leží 22 kilometrů od Plzně, patří v kraji mezi jednu z nejaktivnějších.
Za posledních deset let výrazně zvýšila počet obyvatel a přišla s nápady, které zlepšily kvalitu jejich života. Radnice je také známa tím, že zažalovala zemědělce kvůli zaplavování obce bahnem z kukuřičných polí. Velmi silný je v Němčovicích i spolkový život.
„Máme několik preferencí, které dlouhodobě plníme. Je to například trvale udržitelný život, tedy snažíme se jednat ekonomicky a hlavně ekologicky,“ řekl starosta Karel Ferschmann.
Od roku 2005 například funguje v obci kořenová čistírna odpadních vod, už sedm let zajišťuje vytápění obecních bytů, úřadu, knihovny, garáží i hasičské zbrojnice tepelné čerpadlo, sběrný dvůr odpadů je otevřen nepřetržitě.
Všichni občané Němčovic mají také zdarma internet, už v roce 2006 totiž vybudovala vesnice obecní internetovou síť. „Wi-fi je dnes běžná věc, tehdy to byla naprosto unikátní záležitost. Občané si to hodně cení,“ uvedl starosta.
O dva roky později začala přes internet vesnice přenášet zasedání zastupitelstva. „I toto už je dnes běžná věc, tehdy jsme se hádali, zda neporušujeme zákon na ochranu osobních údajů. To samé byla vyhláška o nedělním klidu, zákazu sekání a používání hlučných nástrojů v neděli, tehdy jsme se dohadovali s ministerstvem vnitra a hrozilo, že nám ji zruší,“ uvedl starosta Němčovic.
Vesnice, jež má nový územní plán a podporuje stavbu rodinných domů, láká mladé. Zatímco před deseti lety měla 92 obyvatel, nyní jich je 150, kolem roku 2015 by jich mohlo být 200.
„Pustili jsme se také do výstavby sportovišť. Máme tu tenisový kurt, děláme fotbalové hřiště, udržujeme v provozu koupaliště. Když to shrnu, vytvořili jsme tu symbiózu mezi klidným bydlením, relaxací, sportem, a dostupnost je do Plzně 22 kilometrů,“ uvedl Ferschmann.
Místní lidé jsou navíc aktivní v několika spolcích, v kraji se proslavili mj. malí hasiči, zvaní soptíci.
Do soutěže o Vesnici roku se obec hlásila už pojedenácté. V roce 2006 získala zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí, v roce 2011 modrou stuhu za společenský a spolkový život.

Autor: ČTK
Zdroj: Mladá fronta Dnes
images6.jpg

Komentáře