Mladá fronta DNES: V Němčovicích budou lidé chodit pro poštu do hospody


NĚMČOVICE Aby místní nemuseli jezdit pro zásilky na poštu do Stupna, zřídilo vedení obce výdejní místo České pošty přímo v Němčovicích v hospodě. „Původně měla být výdejní místa jen v obcích, kde byla zrušena kamenná pošta, my jsme tuto podmínku prolomili a jsme prvním případem v Plzeňském kraji,“ vysvětlil starosta Karel Ferschmann, který ráno v obci starostuje a odpoledne společně s manželkou vede hospodu, v níž se budou zásilky vydávat.
„V pátek jsem byl podepsat smlouvu s Českou poštou. V hospodě si budou moci nejen místní, ale i obyvatelé okolních obcí, vyzvednout, jak já říkám, modráky, tedy obálky s modrým a hnědým pruhem do vlastních rukou, případně doporučené dopisy,“ uvedl starosta, který je svojí kreativitou známý. Vedení obce například v roce 2006 vybudovalo internetovou síť a všichni němčovičtí mají internet zdarma.
Podle starosty zřízení výdejního místa předcházel požadavek, aby Česká pošta v nedalekých Radnicích měla otevírací dobu i v sobotu dopoledne, aby si tam lidé, kteří by mohli mít problém s lhůtami, mohli zásilku vyzvednout v době volna. To ale neprošlo, stejně jako slib, že se zřídí výdejní místo v sousední obci – Újezdu u Svatého Kříže, kde byla zrušena kamenná pošta. I tam mělo vzniknout výdejní místo v hospodě. Když ale byla připravená smlouva k podpisu, zařízení zkrachovalo. Pak si tedy němčovičtí poradili s kreativitou sobě vlastní, díky které mají v obci se 150 obyvateli koupaliště, tenisový kurt, multifunkční dům i hřiště.
„Každému, kdo poště oznámí, že chce zásilku uložit v Němčovicích, pošťačka zásilku dodá do hospody a on si ji tam může vyzvednout večer nebo o víkendu,“ líčí starosta, podle kterého vše ideálně vychází, protože hospoda funguje přes oběd od 11 do 14 hodin, kdy chodí listonošky a večer od 18 hodin.
„Moje paní a účetní obecního úřadu budou v pátek Českou poštou proškolené, na hospodu dáme ceduli výdejní místo České pošty. Podmínkou pošty byla i instalace trezoru,“ uvedl starosta. „Stejně moje paní brala v hospodě veškerou poštu pro obec, teď vše rozšíří i o poštu pro místní,“ dodává starosta. Přínosné to podle něj může být třeba pro lidi, kteří čekají zásilky od soudu. „A vzhledem k tomu, že některé zásilky se nemusí ani převzít a nabývají právní moci, tak je to významná pomoc,“ dodává Ferschmann.
A co zřízení výdejního místa obnáší? Smlouvu s poštou musí podepsat OSVČ. Za výdejní místo je odměna 1450 korun měsíčně, 300 korun pak podnikatel dostane na telefon a 1,50 Kč za každou poštovní operaci.

Autor: Jitka Šrámková
images6.jpg

Komentáře