Mladá fronta DNES: Peníze na nový kotel dostanou ti nejrychlejší


Peníze na nový kotel dostanou ti nejrychlejší

V pondělí v kraji startuje program takzvaných kotlíkových dotací, kdy zájemci mohou starý kotel na uhlí vyměnit za moderní nízkoemisní. Už dnes se ale lidé mohou registrovat na stránkách krajského úřadu.

PLZEŇSKÝ KRAJ Na peníze dosáhnou jen zájemci, kteří budou vyměňovat ručně plněný kotel na tuhá paliva za nový nízkoemisní. Taková jsou pravidla ministerstva životního prostředí. I přesto se ale očekává takový nápor, že nabízených 20 milionů korun by mohlo být vyčerpaných už během několika hodin. Zaregistrovaní zájemci mohou podávat elektronické žádosti od pondělních 10 hodin.
„Když lidé splní podmínky a budou dostatečně rychlí, mají velkou šanci na úspěch,“ uvedl krajský radní pro životní prostředí Václav Štekl (KSČM), který odhadl, že kraj bude moci z dvacetimilionové dotace uspokojit odhadem maximálně 500 lidí. Firmy o kotle žádat nemohou. Registrace podle Štekla není nic složitého, stačí na stránkách Plzeňského kraje vyplnit jméno, adresu, bydliště, telefon a program zájemce pustí dál. Až bude v pondělí program spuštěn, budou lidé pokračovat. Vyplní jednoduchý formulář – například s informacemi, o jaký typ kotle z pěti kategorií žádají,“ popsal Štekl.
Zásobník žádostí se bude tvořit do té doby, než bude dvacetimilionová dotace, kterou rovným dílem poskytly ministerstvo životního prostředí a krajský úřad, vyčerpaná. Přihlášení dostanou registrační číslo, a budou tak vědět, že jsou v zásobníku žádostí. „Pokud splní další podmínky, třeba tu, že do pěti dnů dodají v papírové podobě přihlášku do dotačního programu na krajský úřad, tak mají vyhráno,“ podotkl Štekl. Lidé si nemohou vybrat jakýkoli kotel, ale jen ten z nabídky vytvořené na stránkách Státního fondu životního prostředí.
Pojistkou proti tomu, aby se s kotli získanými z dotací kšeftovalo, by měla být fotodokumetace stávajícího kotle přiložená k přihlášce. „Následně musí žadatel fotodokumentací prokázat to, že byl starý kotel ekologicky znehodnocen a nemůže být znovu použit. Navíc namontovat nový kotel nemohou lidé svépomocí, ale musí povolat autorizovanou firmu.
Dotace poskytují i některé obce, například Němčovice na Rokycansku. Podle Štekla se dají obě dotace zkombinovat, krajská dotace se ale nedá spojit s programem Zelená úsporám.
Dotace se vztahují na výměny kotlů s tepelným výkonem do 50 kilowatt. V regionu je podle krajského úřadu takových domácností zhruba 8600. Výše příspěvku se bude podle typu podporovaného kotle pohybovat od 15 do 60 tisíc korun. „Vyplácení se může protáhnout až do příštího roku,“ uvedl Štekl.
Cílem programu je snížit znečištění ovzduší z lokálních topenišť na tuhá paliva. V kraji je to poprvé, co mohou lidé o takovou dotaci žádat. Podobné výzvy začaly zhruba před týdnem v krajích na severu a provázel je velký zájem lidí. „V Královéhradeckém kraji vyčerpali rozpočet 20 milionů korun za týden,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.
„Výměna jediného starého kotle znamená pokles prachu v ovzduší o 100 kilogramů za rok,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

FAKTA „Kotlíkové“ dotace * žádat může ten, kdo má ručně plněný kotel na tuhá paliva * na webových stránkách Plzeňského kraje se nejdříve zaregistruje * žádosti se mohou podávat od pondělí 26. května * krajská dotace se dá zkombinovat s dotací , kterou poskytuje obec, ale nedá se spojit s programem Zelená úsporám

Mutace – Mladá fronta DNES – plzeňský kraj

images6.jpg

Komentáře