Mladá fronta Dnes: Nejpřívětivější sběrný dvůr? V Němčovicích na Rokycansku


Němčovice na Rokycansku získaly cenu za nejpřívětivější sběrný dvůr v republice v kategorii menších obcí. „Sympatičtí můžeme být i tím, že máme otevřeno každý den i ve svátek,“ míní starosta.

NĚMČOVICE Ideální sběrný dvůr by měl být co nejdostupnější, uklizený, s ochotnou obsluhou, přívětivou otevírací dobou a širokým rozsahem odebíraného odpadu. Tato kritéria prý z českých obcí do 10 tisíc obyvatel nejlépe splňuje sběrný dvůr v Němčovicích na Rokycansku. Rozhodli o tom lidé, kteří do internetové ankety společnosti Asekol mohli posílat šest uplynulých měsíců hlasy. Němčovice, kde sběrný dvůr provozuje obec sama, obdrží díky „klikům“ dotaci 30 tisíc korun.
„Je to milé,“ reagoval včera starosta stopadesátihlavé obce Karel Ferschmann. „V našem sběrném dvoře jde odevzdat prakticky všechno včetně autovraků,“ dodal starosta. Provozní doba je podle něj nadstandardní, protože je otevřeno denně od 9 do 17 hodin včetně sobot, nedělí a svátků. Obec si to podle něj může dovolit, protože vedle sběrného dvora má útulek pro psy. „Takže personál tam musí chodit každý den a když někdo v neděli přijede s ledničkou nebo s televizí, tak ho přece nevyhodíme. Proto si k nám lidé zvykli jezdit,“ řekl starosta, podle nějž není v republice není sběrný dvůr, který má tak vstřícnou provozní dobu.
Němčovice mají výhodu v tom, že sběrný dvůr provozují vlastními silami. „Všechny ostatní obce provoz dvora předaly svozové firmě, a ta jim účtuje náklady na provoz. Jedna z obcí na Rokycansku, která má 2500 obyvatel platí firmě mezi 40 a 50 tisíci korunami měsíčně. To je 600 tisíc za rok,“ uvedl Ferschmann příklad, který Němčovice odmítly kopírovat.
Obec je prý díky dvoru na tom finančně lépe než v době, kdy ho neměla. Navíc prý odpadly různé černé skládky v obci i okolí.
Němčovice se nedávno rozhodly učinit vedle vybudování sběrného dvora další přelomový krok – vystoupily z mašinérie placení vysokých poplatků za svoz odpadů z popelnic a výrazně tak obec ušetřila peníze. Začala si totiž popelnice vyvážet sama. Přineslo to nejen úsporu, ale i zaměstnání některých místních.
A jaké poplatky se v němčovickém dvoře platí?
„Všechno zadarmo mají lidé, kteří v obci bydlí nebo tu mají nemovistost, z níž platí poplatek za likvidaci odpadu,“ líčí starosta. Ten je v Němčovicích poměrně vstřícný – 500 korun. Ani přespolní neplatí za elektrozařízení, sklo, papír, plasty, tetrapacky a autovraky, zaplatit musí za objemový odpad, stavební suť a nebezpečný odpad. „Poplatky odpovídají tomu, kolik pak obec platí za jejich odvoz, nic navíc si nepřipočítáváme. A jestliže od nás někdo vykupuje pneumatiku za 40 korun, tak my ji levněji vykupovat nemůžeme,“ líčí Ferschmann, podle kterého do dvora přijíždějí lidé s odpadem ze širokého okolí. Například včera ve dvoře stály tři autovraky, které byly připravené na odvoz do Plzně.

Autor: Jitka Šrámková
images6.jpg

Komentáře