Mladá fronta Dnes: Jak je to s tou poučkou? Je proč pochybovat


Zápisník

Příběh nakládání s odpadem v Němčovicích je jako z pohádky. Všechny vesnice a města platí spoustu peněz za nakládání s odpadem specializovaným firmám. Němčovice si to organizují samy a přijde je to výrazně levněji.
Proč to ksakru nedělají i ti ostatní, místo aby vyhazovali obecní peníze oknem? Není zaklínací formule o tom, že si obec nemá hrát na podnikatele, jenom akademická poučka? Pravda bude jako obvykle někde mezi. V Němčovicích žije tisíckrát míň lidí než třeba v Plzni. A cokoli tam ohlídat je pro radnici nesrovnatelně snazší. Sběrný dvůr stačí jeden, není třeba (a ani možné) vytvářet kolem něj administrativní aparát.
Aby obce měly firmy a jejich podnikání obhospodařoval zaměstnanec je riskantní či nerozumné, vyjasňovali jsme si na začátku 90. let. Nikdy se nebude starat tak, jako když mu to patří. Jenže po dvaceti letech nutí zkušenost k pochybám, jestli je bezpečnější nechat úředníka jednat s podnikateli.
Němčovická zkušenost je zajímavá. Nejen proto, že si obec něco umí zařídit sama. Ale umí to taky za výrazně lepších podmínek pro lidi než jinde.

Autor: Martin Polívka
images6.jpg

Komentáře