Mladá fronta DNES: Hasiči jsou v Němčovicích pojmem, lákají do vsi rodiny


NĚMČOVICE Bez dobrovolných hasičů se žádná akce v Němčovicích na Rokycansku neobejde. Je to jednoznačně nejsilnější a nejorganizovanější spolek v jedné z nejmenších obcí Plzeňského kraje. I díky jeho aktivitám se tam stěhují mladé rodiny a věkový průměr obyvatel obce je 33 let. „Na práci hasičů už se připravují ve školce děti od pěti let. Soptíci jsou velmi populární jednotkou v regionu i v Praze,“ řekl starosta Karel Fesrchmann.
Před 25 lety bylo hasičů v obci jen pár a neměli žádnou techniku. Dnes mají pět vozidel, které používají i na všemožné práce v obci. Získali je hlavně bezúplatně od armády. „Soptíky připravujeme ve školce v Radnicích, kam jezdí děti z okolních obcí. Máme jich vždy 14 až 16. Jde už o třetí generaci předškoláků,“ uvedl Ferschmann. Němčovičtí s nimi cvičí dva měsíce na jaře, od léta do podzimu s nimi jezdí po akcích. „Děti o to mají velký zájem, protože hasiči jsou pro ně velkým vzorem,“ řekl.
V Němčovicích se 152 obyvateli je 36 dospělých dobrovolníků. „Zúčastňují se prakticky všeho v obci. Pořádají nebo pomáhají s desítkami akcí ročně. Například masopust, dětský den, stavění májky, akce na uklízení obce i řeky Berounky,“ řekl Ferschmann. Obec vybudovala hřiště na soutěže v požárním sportu. Předloni opravila vůz z roku 1951 Praga, který je stále funkční. Zásahovou techniku tvoří Tatra 148 s cisternou, avia se stříkačkou, terénní vozidlo, fekální vůz a vozidlo na kontejnery.
Technika vyjíždí v rámci záchranného systému jen od jara do podzimu, protože nemá garáž, kde by mohly stát vozy s vodou. Letos ale obec postaví multifunkční dům se čtyřmi garážemi. Nedávno koupila motorový člun na zásahy na Berounce.

images6.jpg

Komentáře