Menším obcím pomůže kraj 60 miliony


Obrovskou sumou 60 milionů korun podpoří Plzeňský kraj i v letošním roce obce v rámci Programu stabilizace a obnovy venkova. Finance dostanou především menší a malé obce do dvou tisíc obyvatel nebo místní části obcí do pěti set obyvatel. Rozdělení dotací už dokonce schválilo zastupitelstvo kraje.

Záměrně jsme rozdělení a schvalování příspěvků zařadili už na březnový termín, abychom konkrétním obcím poskytli dostatek času na realizaci podpořených akcí. Dotace poskytnutá z programu musí být vyčerpána do konce letošního roku,“ upozorňuje radní Jiří Kalista.

O dotaci opět velký zájem

Přestože na podávání samotných žádostí bylo pouhých 15 dní, dorazilo do uzávěrky téměř 400 žádostí s požadovanou částkou přesahující 115 milionů korun. „Obliba tohoto dotačního tituluje dána především minimální administrativní náročností. Jednostránkovou žádost vyplní snadno i starosta té nejmenší obce,“ říká radní Kalista.

Principem bylo spravedlivé rozdělení

Hodnotící komise při posuzování letošního ročníku měla tři základní priority: podpořit přednostně obce, které v uplynulých dvou letech podporu nezískaly, nebo uspěly v loňské soutěži Vesnice roku. Třetí prioritou bylo rovnoměrné rozdělení dotací mezi obce jednotlivých okresů (tj. v každém okrese bylo navrženo cca 51,5 % z celkové okresem požadované výše dotace)

Obce opraví chodníky i hřiště

„Tak například obce Blížejov, Brnířov, Draženov, Hlohovčice, Hostouň i Chocomyšl na Domažlicku mohou zahájit přípravy na rekonstrukce svých místních komunikací či chodníků podobně jako obce Běšiny, Bolešiny, Budětice, Horažďovice, Mokrosuky či Malý Bor na Klatovsku. Tachovské obce Prostiboř, Lestkov, Lom u Tachova, Lesná, Kostelec či Brod nad Tichou opraví obecní budovy, stejně jako obce Všenice, Skořice, Raková, Němčovice, Kařízek & Těně na Rokycansku,“ vypočítává J. Kalista. V Dnešicích, Útušicích a Horní Lukavici v Plzni-jihu mohou s podporou kraje dobudovat a upravit dětská hřiště, naopak obce Čerňovice, Kočín & Štichovice ve své částí Křečov v okrese Plzeň-sever opraví své požární nádrže. Obce Chválenice naopak využije příspěvku kraje na rekonstrukce bytových prostor pro sociálně slabé občany a seniory.

Podrobnosti na stránkách

„Ve výčtu podpořených akcí je zbytečné pokračovat, kompletní seznamy jsou k dispozici na stránkách kraje www.plzensky-kraj.cz. Jisté je však jedno – kraj respektuje požadavky jednotlivých obcí a nehodlá je nijak omezovat. Každý starosta ví jistě nejlépe, co jeho obec nejvíce potřebuje a co jejím občanům přinese největší užitek,“ uzavírá radní Kalista.

Autor: EVA ŠILAROVÁ
Zdroj: Plzeňský kraj – časopis
HPlzenskyKraj412.gif

Komentáře