Meclovští vyhlásili válku hluku


Meclov/Do boje proti hluku vyrazili meclovští zastupitelé. Reagovali tak na četné stížnosti obyvatel, kterým v neděli a o svátcích vadí hluk, který svým provozem způsobují sekačky, pily, cirkulárky a další hlučné stroje.
„Prozatím jsme požádali obyvatele, aby v obci zachovali klid alespoň v neděli a ve svátek. Zatím nechceme docílit ticha v uvedených dnech a řešit stížnosti lidí přijetím obecně závazné vyhlášky, která by používání hlučných strojů přímo zakazovala,“ říká meclovský starosta Zdeněk Martínek.
„Myslím si, že je to naprosto v pořádku. Je to správné. Někteří lidé opravdu ruší velkým hlukem ostatní. Já bydlím u kostela, kolem nás se to ani neděje, ale hluk doléhá až k nám z jiných, zejména horních částí obce. Já si myslím, že v neděli má být klid,“ uvedl Deníku 73letý Jaroslav Žáček.
Upozornění, které se týká i spádových obcí Meclova – Bozdíže, Březí, Jeníkovic, Mašovic, Mračnic, Mrchojed, Němčic a Třebnic, by majitelé tamních nemovitostí neměli brát na lehkou váhu.
„Vím, že třeba v Mrchojedech je pár trvale žijicích obyvatel, také v Bozdíži je většina chalupářů, kteří se ohledně sekání a jiných činností mezi sebou snadněji domluví. Pokud by ale hluk zejména tady v Meclově trval, budeme muset sáhnout k nepopulárnímu opatření – obecně závazné vyhlášce. Pokud nedojde k nápravě, nebude zbytí,“ říká starosta Martínek s tím, že by se problémem museli zabývat zastupitelé na nejbližším jednání, které je plánováno na konec srpna.
„Jsem ráda, že se zastupitelé začali sekačkami zabývat. člověku to leze na mozek, když teď, když je teplo, sedí venku a musí poslouchat sekačky. Kdyby se aspoň domluvili a sekali v jednom čase.
Ale sotva to na jedné straně umlkne, tak začne rámusit sekačka na jiném konci,“ souhlasí s opatřením paní Anna, která si ale nepřála zveřejnit celé jméno.
Pokud nenastane v Meclově o nedělích klid, sáhnou zastupitelé k nepopulárnímu opatření – zákazu.
Loni v referendu hlasovalo 70 % obyvatel Němčovic na Rokycansku o zákazu provozu sekaček o nedělích a svátcích. ´ Protihluková vyhláška ´ tam platí od letošního 1. ledna. Zakazuje v období od 1. května do 30. září provoz všech strojů způsobujících hluk, tedy sekaček na trávu, cirkulárek, pil, křovinořezů, brusek a sbíjecích kladiv.

Autor: Milena Cibulková
Zdroj: Domažlický deník
tit450-1.jpg

Komentáře