Luxus nebo rozumná vize?


Němčovice, Plzeň – Lidé v Němčovicích na Rokycansku mají jako jedni z mála v regionu možnost využívat bezplatný bezdrátový internet, který jim zařídila radnice. Obec se sto dvaceti stálými obyvateli v tom je světovější než většina měst v kraji. Tam si lidé mohou o bezplatném bezdrátovém internetu – takzvaném wifi připojení – nechat jen zdát.
„Máme to asi rok a využívají to hlavně děti. Do školy i jinak,“ pochvaluje si obyvatelka Němčovic Dana Štruncová.
Ve světě se wifi připojení stále více rozmáhá. „Paříž nebo Londýn jsou pokryty z více než sedmdesáti procent,“ líčí Tomáš Studeník ze společnosti Westminster, která se zaměřuje na zlepšení komunikace s úřady.
Naproti tomu Plzeňané mají smůlu. „Město o bezplatném připojení neuvažovalo a neuvažuje,“ konstatuje radní Helena Matoušová, která má rozvoj informačních technologií na starosti.
Mají radnice bezplatný internet zavádět? „Měly by to podporovat. Občan si díky tomu zjistí informace o otevírací době úřadů, stáhne formuláře nebo zjistí aktuální kulturní program. Nemusí pak s dotazy zatěžovat úřad,“ vysvětluje Studeník.
Lidé, kteří by si na veřejně přístupných místech v kraji chtěli otevřít notebook a začít surfovat po internetu, jsou nyní odkázáni například na restaurace. Přibývá totiž těch, které takovou službu hostům nabízejí.

EKONOMIKA V kraji přibývá restaurací, které nabízejí hostům bezplatné připojení k internetu

Plzeň – Je to tak jednoduché, že to pro nezasvěcené vypadá až neuvěřitelně – přijdete do restaurace, otevřete si na stole notebook a rázem můžete být ve spojení s celým světem. To vše zdarma.
Podniků, které v kraji nabízejí zákazníkům bezplatné bezdrátové připojení na internet, v poslední době přibývá.
„Denně sem kvůli tomu přijde tak deset až dvacet lidí,“ odhaduje provozní vedoucí plzeňské restaurace Archa Lukáš Zelenka. Rostoucí zájem vedl dokonce k tomu, že v podniku omezili dobu, po kterou se lidé mohou na bezplatný internet připojit. „Upozorňujeme zákazníky, že je to možné jen do šesti večer,“ říká majitel Archy Goran Stojič. Restaurace má otevřeno i poté, ale při větším návalu by hosté s notebooky zabírali místo ostatním. Lidé prý omezení respektují a to, že by v Arše museli wifi kvůli neukázněným zákazníkům vypnout, v poslední době nepamatují.
Restaurace s možností wifi připojení jsou i mimo Plzeň, například v Železné Rudě. Tam je využívají zejména turisté, kteří díky nim mají možnost zkontrolovat si na dovolené například došlou elektronickou poštu a podobně.
Seznam míst, kde se zájemci mohou bezdrátově a grátis připojit k internetu, uvádí internetový server Lupa.cz. Podle něj jsou podobné podniky i v Horní Bříze, Sušici či Tachově.

Anketa: radnice s wifi příliš nepočítají

Lidi vede do restaurací s bezplatným připojením i to, že města a obce v regionu takovou možnost zatím většinou nenabízejí. Pravda je ovšem taková, že starostové z kraje nejsou s odmítavým přístupem k wifi v republice výjimkou. Potvrdil to i průzkum společnosti Westminster, která se zabývá zlepšením komunikace mezi lidmi a úřady.
V polovině října udělal Westminster anketu na dvaceti magistrátech v zemi. Zjistil, že bezplatné wifi připojení pro veřejnost provozují jen tři z nich (Brno, Teplice a Zlín) a jen další tři o tom uvažují (Praha, Pardubice a Karlovy Vary). Plzeň nic takového nedělá a jak potvrdila radní Helena Matoušová, v dohledné době o tom ani neuvažuje.
Tam, kde radnice wifi připojení zavedla, si to přitom jak uživatelé, tak úředníci pochvalují. „Vyplatilo se to určitě. Chceme občany dobře informovat, a to přes internet jde,“ tvrdí starosta Němčovic na Rokycansku Karel Ferschmann. Momentálně zde bezplatné připojení využívá 85 procent ze sto dvaceti obyvatel. Obec na projekt získala dotaci od bývalého ministerstva informatiky. „Máme to už asi rok a nejsou s tím problémy,“ potvrzuje němčovická obyvatelka Dana Štruncová.

Internet je tam, kde jsou děti

Bezplatné městské wifi připojení by mohlo být také jednou z cest, jak zvýšit počet lidí, kteří mají přístup na internet. V tom tuzemsko stále ještě zaostává za dalšími evropskými zeměmi. Zatímco v Česku je k internetu připojena třetina domácností, průměr Evropské unie přesahuje padesát procent. „Výrazně lepší je vybavení domácností s dětmi a ve větších městech. Připojení k internetu má 55 procent domácností s dětmi oproti 19 procentům bez dětí,“ cituje ČTK šéfa statistického úřadu Jana Fischera. Wifi připojení přitom zatím zaujímá třetí příčku, hned za připojením přes kabelovou televizi a vysokorychlostní ADSL.

Autor: Martin Polívka
Zdroj: Mladá fronta Dnes
28556-mfdnes_logo.png

Komentáře