Kraj by mohl na kotlíkovou dotaci získat příští rok až 200 milionů korun


Kraj by mohl na kotlíkovou dotaci získat příští rok až 200 milionů korun, méně majetní lidé budou i nadále pálit odpad.

Výrazně více peněz by chtěl získat Plzeňský kraj od příštího roku na výměnu starých kotlů na tuhá paliva za ekologičtější kotle. Zatímco loni a letos si zájemci v regionu rozdělili v rámci stále oblíbenější dotace 20 milionů korun, od roku 2016 by mohli prostřednictvím celostátního dotačního programu ministerstva životního prostředí získat až 200 milionů korun. Uvedl to na setkání se starosty z Rokycanska krajský radní pro oblast životního prostředí Václav Štekl (KSČM).

„Opatrným odhadem předpokládám, že by mohl Plzeňský kraj získat 100 až 200 milionů korun,“ řekl radní Štekl s tím, že se nyní dokončují parametry grantového programu, do kterého se pak kraje přihlásí. Až doposud poskytoval polovinu dotace z vlastních prostředků kraj a stejnou částku pak ministerstvo životního prostředí. Nově už se nebude vyžadovat povinný podíl kraje. Současný program je určený jen na výměny starých kotlů na pevná paliva. Nové dotace půjde využít také například na tepelná čerpadla či na rekonstrukci celé topné soustavy, tedy i spalinových cest.

Naposledy program vyčerpalo 400 občanů Plzeňského kraje během několika hodin jediného dne, což svědčí o obrovském zájmu veřejnosti. Maximální podpora činila 55 tisíc korun. Největší byl zájem o výměnu automatických kotlů splňujících čtvrtou emisní třídu, podstatně méně si pak lidé chtěli pořizovat plynové kotle.

Na setkání vystoupil starosta Němčovic Karel Ferschmann (BEZPP), který uvedl, že vesnice nejvíce znečišťují méje majetní občané, kteří nemají moc peněz, pálí všechno možné a ti si stejně nový zplyňovací kotel stejně nekoupí, ani když mají možnost využít dotaci. Podle starosty skončila doba, kdy se na vesnici jezdilo za čistým vzduchem. Vlastní realizace zplyňovacího kotle s akumulační nádobou přijde podle Ferschmanna až na 140 tisíc korun.

Vyšší pořizovací náklady na nové kotle připustil i krajský radní Štekl. Lidé by si ale měli podle jeho slov uvědomit, že po roce 2025 plánuje stát občany, kteří budou mít staré neekologické kotle, za znečistění ovzduší pokutovat. Zatím mají dost času na to, aby na moderní kotel našetřili, protože nový dotační program podpořený EU má být otevřený několik let.

Autor: Richard Beneš + ČTK
phpv5OlC2_650x650_24970.jpg

Komentáře