Kotva poslal třístránkový dopis


Květinami přivítal němčovický starosta Ferschmann bývalé kantorky, které přijaly pozvání k vernisáži výstavy. Učitelů se podle dochovaných písemností vystřídalo v malotřídce třiadevadesát. Kupodivu zde působilo více mužů, a to třiapadesát. Byl mezi nimi populární herec Václav Kotva, jemuž je letos 81 let. Dorazit nemohl, ale poslal milý třístránkový dopis, plný vzpomínek na Němčovice včetně zmínky o divadelních pokusech.

Historii připomněl stylově v převleku za školáka svérázný první radní. Zdůraznil úsilí řídícího Hyláka, který výuce místní drobotiny zasvětil pětadvacet let života. Obrovský požár v roce 1905 bezprostředně ohrozil budovu školy a neméně dramatickým momentem byl atentát na pedagoga Kasíka o rok později. Kilogramový kámen prosvištěl těsně kolem jeho hlavy. V roce 1920 si školáci nenechali ujít prohlídku poškozeného francouzského letadla u Břas a roku 1932 zavítal do Němčovic potulný zvěřinec. Minulost výmluvně mapují tři kroniky, poplatné době. Není divu, že oslavují císaře, po něm T. G. Masaryka a po II. světové válce i Stalina. Důležitější byl ale snižující se počet školáků. V roce 1970 se za šestnácti chlapci a děvčaty naposledy zavřely dveře a objekt získalo JZD za pouhých 35 tisíc korun. Dnes se blýská na lepší časy. Obec dům koupila a hodlá ho přestavět.

Vraťme se ale ještě letmo k výstavě. Dík za pomoc letí do okresního archivu, muzea, k nadšencům z Radnic i Němčovic. Vyloučen není vznik sborníku nebo přesun expozice do synagogy v Radnicích.
Zdroj: Rokycanský deník

Komentáře