Kauza Kladrubská: odročeno


ROKYCANY – Mohou či nemohou zemědělci svým hospodařením ovlivnit následné škody přívalových deštů? Ve čtvrtek kvůli tomu před okresním soudem pokračovala kauza dvou stran.
Němčovičtí tvrdí, že to v silách zemědělců je. Už v roce 2005 zažalovali proto Kladrubskou zemědskou, a.s., přibližně o čtvrt milionu. „Takovou škodu v našich obcích Němčovice a Olešná způsobila po přívalovém dešti voda se splachem ornice z pole osetého kukuřicí,“ vysvětloval starosta Karel Ferschmann. „Chceme, aby zemědělci změnili způsob hospodaření nad obcí. Pokud budou pole nadále osévat kukuřicí, zrychlená voda a bahno z pole po přívalových lijácích bude znova ucpávat kanalizaci a zaplavovat domy i prostranství,“ říká.

Naproti tomu hlavní agronom družstva Václav Spurný tvrdí: „Kladrubská zemědělská v žádném případě neporušuje zásady správného hospodaření. V jiné kauze znalecký posudek potvrdil, že v okolí Olešné není pozemek, který by znemožňoval pěstování širokořádkových rostlin. Čemu jinde přičítají záplavové škody?“

Ve čtvrtek u Okresního soudu v Rokycanech kauza pokračovala dalším slyšením předvolaných osob. Rozsudek ale nepadl. Jednání bylo odročeno na 14. srpna kvůli výslechu nových svědků.

Autor: Božena Šopejstalová
Zdroj: Rokycanský deník
tit450.jpg

Komentáře