Jak správně pečovat o ptáky v zimních měsících


Jak správně pečovat o ptáky v zimních měsících

Jak krmítko správně umístit

Při hledání vhodného místa pro krmítko by bylo dobré zvážit, zda chceme ptáčky při krmení pozorovat oknem z tepla domova. Krmítko umístíme na závětrné, nerušené místo. Nejlépe tak, aby v blízkosti byl vhodný úkryt například keř, kam se práci mohou schovat před dravci, kteří na ně útočí ze vzduchu. Nesmíme ale zapomínat na nebezpečí, které pro ptáky představují kočky. Krmítko musíme umístit tak, aby k němu kočka nemohla vylézt nebo aby nemohla v úkrytu pod krmítkem číhat.

Kdy přikrmovat

Přikrmovat můžeme už od začátku listopadu. Ptáci začnou krmítko navštěvovat během 1-2 týdnů po vyvěšení. Krmivo podáváme pravidelně, raději menší dávky každý den. Zpočátku na podzim dáváme krmiva méně. Za mrazů dávky zvyšujeme. Přikrmovat můžeme do začátku dubna.

Čím ptáky v zimních měsících přikrmovat

Základním krmivem pro zimní přikrmování je slunečnice. Dále zpestříme ptákům jídelníček, když do krmítka přidáme například ovesné vločky, mák, krupici prosycenou tukem, pšenici, ječmen, kukuřici, šrot, strouhaný lůj, sušené bobule (jeřabiny, bezinky, atd.), proso, semena melounu a jablko.

Čím ptáky v zimních měsících nekrmit!

Ptáky zásadně nesmíme přikrmovat zbytky jídel z domácnosti, zejména kořeněných. Také je nesmíme krmit čerstvým pečivem.

Autor: kafe
Zdroj: Ochrana fauny ČR
images4.jpg

Komentáře