O: Chovatelských výstav oproti minulosti pořádně ubylo, kde je chyba?
V.K.: Za poslední léta zaniklo mnoho spolků, záliby chovatelů se přesunuly jinam. Vše ovlivnila především ekonomika a rentabilita výstav. Chce-li chovatel vystavit svá zvířata, nezbývá mu, než je dopravit na místo sám, protože po železnici, ani poštou to už nejde. Pak si je také musí zase odvézt. To stojí peníze. V našem okrese poklesla výstavní činnost ve srovnání s devadesátými lety o více než padesát procent. Pravidelně dělají výstavy v Mirošově, Hrádku, Kařezu, lepší je situace u sousedů na Berounsku. Veterinární zákaz týkající se drůbeže a holubů kvůli ptačí chřipce tuto činnost zcela jistě ještě více utlumí.
O: Co je nového v chovech králíků?
V.K.: Chovatelé čistokrevných králíků s rodokmenem jsou poměrně konzervativní. V druhové skladbě se prakticky nic nezměnilo, nové trendy nejsou. V poslední době se na větších výstavách začínají opět ukazovat sportovní a malá plemena a to na úkor plemen masných. Objevují se králíci liščí, saténoví, nově zaječí. Zdravotní stav králíků je v současné době poměrně dobrý. Očkování proti myxomatóze provádí dnes pouze veterináři, dříve pomáhali i vyškolení chovatelé v organizacích ČSCH.
O: Jsou nějaké změny v posuzování králíků na výstavách?
V.K.: V roce 2003 byl vydán nový, aktualizovaný vzorník standardů králíků. Změny v hodnocení jsou pouze v pozici číslo čtyři, kde byl snížen počet použitelných bodů z 20 na 15 bodů. Těchto pět bodů se využilo v nově zavedené pozici číslo sedm – péče a zdraví, nově lze hodnotit králíky s použitím půl bodů. Stále platí stobodová stupnice, ohodnocení králíka mezi 93 až 95 body je velmi dobré, 96 bodů a výše hodnocení výborné.
O: A co vaše králíkárna?
V.K.: Stále chovám české strakáče a činčily velké. Chov českých strakáčů je náročný na jejich kresbu, na sestavování vhodných párů atd. Sám vystavuji málo. Dnes už se neprovádí delegace posuzovatelů z ústředí ČSCH jako před dvaceti lety, dnes si posuzovatele sjednávají pořadatelé výstav sami. I zde počítají kilometry, z jaké dálky posuzovatel přijede, proto většinou pak zůstávají má zvířata na okolních výstavách neposouzena. Na celý plzeňský kraj je totiž pouze sedm posuzovatelů králíků.
Přejeme Vám hodně chovatelských úspěchů a děkujeme za rozhovor.
Autor: kafe