Hejtmana uhlídáte on-line


Plzeň – Ačkoliv je 1. dubna, nejedná se o apríl: lidé budou moci od dnešního dne sledovat v přímém přenosu jak se chovají, mluví a hlasují členové samosprávy kraje. Je k tomu třeba počítač s připojením k internetu. Dnes se totiž poprvé objeví na webu Plzeňského kraje on-line přenos ze zasedání krajského zastupitelstva. Cílem přenosu je podle představitelů kraje zvýšit průhlednost činnosti politiků a zpřístupnit informace občanům.
Podle politologů jsou přenosy vstřícným gestem vůči občanům, otázkou je, zda o ně lidé projeví zájem. „Považuji to za dobrý krok. Postupují takto už některá pražská zastupitelstva. Otázkou však je, zda o to v přemíře médií u nás i ve světě lidé projeví zájem. Žijeme v době, kdy více než informace chtějí zábavu,“ míní politolog Přemysl Rosůlek. Mluvčí krajského úřadu Alena Šatrová informuje, že na webové stránky kraje budou on-line přenášeny nejen videozáznamy ze zastupitelstva, ale i ze všech významných akcí, jež se v jednacím sále prvního patra úřadu uskuteční.
Náměstkyně hejtmana Olga Kalčíková upozorňuje, že zastupitelstvo jedná o celém kraji, ale ne všichni občanémají možnost do Plzně přijet a v případě zájmu se zasedání zúčastnit. „I z toho důvodu, že zasedáme dopoledne,“ připomíná Kalčíková.
Přenosy z obecních i krajských jednání zatím v regionu zcela běžné nejsou. „Když hodnotíme Zlatý erb, neboli soutěž o nejlepší webové stránky, setkáváme se s tím, že tuto službu už některá města a obce nabízejí,“ uvádí náměstkyně.
Možnost sledovat videozáznam vyžaduje po technické stránce připojení k internetu minimální rychlostí 512kb za sekundu. „Použitá technologie neumožňuje video jednoduše stahovat do osobního počítače a dále jej distribuovat,“ upozorňuje Alena Šatrová.
Premiéru bude mít přenos dnes od devíti hodin na adrese http://video. plzensky-kraj.cz. Zájemci se k záběrům dostanou i přes ikonu na hlavní straně krajského portálu www.plzensky-kraj.cz.
Průkopnickou obcí při zprostředkování zasedání zastupitelů občanům jsou v kraji zřejmě Němčovice na Rokycansku s necelými třemi stovkami obyvatel. Radnice už na konci minulého roku rozjela přímé přenosy z jednání prostřednictvím místní sítě NE-NET. „Lidé mají možnost přímo sledovat průběh zasedání. A dokonce přitom mají prostor se zastupitelů ptát, uplatňovat připomínky,“ tvrdí starosta Němčovic Karel Ferschmann. Podle jeho slov zatím na jednání zastupitelů chodí tři, čtyři lidé, přímé přenosy jich sleduje mnohonásobně více.

Autor: JAROSLAV NEDVĚD
Zdroj: Mladá fronta Dnes
images6.jpg

Komentáře