Galimatiáš – doručení dopisu s doručenkou bez doručení


Není to tak dávno, co utichla diskuze o uzavírání malých pošt. Jenže není to ticho jen známý klid před další bouří? Jsem přesvědčen, že nejhorší je dělat, že problém neexistuje. Proč? Nepřebíráte poštu? Pak máte smůlu, říkají úředníci a mají pravdu. Podle nového správního řádu dochází při nevyzvednutí obsílek určených do vlastních rukou, které nelze nechat u sousedky nebo manželky (obálky s červeným pruhem), k tzv. fikci doručení, což může mít další právní důsledky. Nevyzvednete si? Nevadí, doručeno. Vyzvednete si až po deseti dnech od uložení na poště? Nevadí, doručeno. Ale to už vám běží lhůta určená k případnému odvolání. Takže – když si obsílku vyzvednete např. třináctý den, uběhly vám už tři dny ze stanovené patnáctidenní odvolací lhůty. Nevíte, neznáte, nevadí, úředníka to nezajímá. Přitom obsah takového dopisu může mít pro adresáta vážné právní důsledky (soud, exekutor, FÚ, apod.). Jenže, jak si mají lidé převzít doporučenou poštu, když pošťačka chodí právě v době, kdy jsou v práci a když se z práce vrátí, jsou už pošty často zavřené? Zkoušet to přes oběd je také zbytečné – je zavřeno. Máme vůbec nějakou šanci na zlepšení?

Máme. Jedním z možných způsobů je prodloužení poštovních hodin pro veřejnost, alespoň v jedné spádové obci do šesti do večera, nechat zde otevřeno přes poledne a také alespoň dvě hodiny v sobotu. V současné době takové služby poskytuje pouze pošta okresní, v Rokycanech. Vstříc zaměstnaným občanům v tomto směru v Radnicích nevycházejí, o malých poštách v okolí ani nemluvě. Přitom Radnice jsou tradičním spádovým místem, kam jezdí autobusy a kam také jezdí lidé z okolních vesnic za nákupy a za dalšími službami. Vedení plzeňského regionu České pošty nedávno oznámilo, že je ochotno přistoupit na požadavky starostů a rozšířit provozní dobu u pošty v Radnicích, ale hned – že zavřou malé, jednoobslužné pošty. Upřímně řečeno, má opravdu cenu držet poštu na vesnici, s otvírací dobou dopoledne hodinu, odpoledne dvě a ve čtyři už marně berete za kliku? Šalamounským rozhodnutím ředitele pošty je, že konkrétní podmínkou pro požadované vylepšení služeb na poště v Radnicích je uzavření pošty ve Svaťáku a v Hlohovicích. Dokud však nedostane souhlas obce, žádné hodiny navíc. Začarovaný kruh se tak pomalu uzavírá. Jak chcete po starostovi, aby podepsal souhlas s uzavřením pošty, když to nechtějí jeho voliči? Jenže, kdo je ten volič, co nejvíce křičí, že zavřít poštu v obci je zločin? Především jsou to „babky povídalky“, ať mi prominou. Ale přece i k jejich vrátkům přijede motorizovaná pošťačka, která jim na místě poskytne stejné služby jako u poštovního okénka (peníze, složenky, balíčky, dopisy a to obousměrně) a nemusí už nikam chodit. Jenže, kde mohou babky hodinu v teple probrat všechny drby, co se v obci udály, než na poště, že. Bohužel, je pravda, že se nejvíce proti ozývají lidé, kteří jsou celý den doma. Co tomuto stavu říkají lidé v ostatních obcích, kde poštu nemají, to nikoho nezajímá.

Jsem přesvědčen, že držet malou poštu na vesnici za každou cenu, když její výkon za den je minimální (údaje z poštovní evidence), to je v dnešní době nejen neekonomické, ale především v dané situaci sobectvím jedněch vůči druhým, ostatním obyvatelům našeho regionu. Když může mít pošta otevřeno v sobotu ve Zbirohu, proč ne v Radnicích. Být ředitelem pošty, vyřešil bych tento problém rychle a jednoduše: Nekoukal bych nalevo, napravo a zavřel malé pošty, personálně posílil poštu v Radnicích, která by pak měla otevřeno nejen do večera, ale i přes poledne a v sobotu. Výsledek? Nebudeme už označováni za úmyslné „nepřebírače“ pošty, nebudeme si muset brát dovolenou nebo náhradní volno k návštěvě pošty, nepromeškáme důležité lhůty k odvolání a budeme si moci ty své „modráky“ vyzvednout v klidu a včas.

Nebo, že by to nakonec dopadlo tak, že budou poštu do vlastních rukou večer po vsi doručovat starostové, v horším případě bude zásilka pošťačkou vhozena po uplynutí lhůty deseti dnů volně do schránky? Co vy na to?

Autor: Karel Ferschmann
Zdroj: Starostův blog
DSC_1334.jpg

Komentáře