ENERGY GLOBE AWARD ČR 2008 – ocenění nejlepších energeticky úsporných projektů


Slavnostní Galavečer Energy Globe Award ČR se uskutečnil ve čtvrtek, 27.11.2008 na Brněnském výstavišti v pavilono F. Vyhlášení českých „ekologických Oskarů“ moderoval Tomáš Hanák. Odborná porota vybrala naší obec mezi tři finalisty a ačkoliv nakonec zvítězila Obec Měňany, samotná účast v tomto finále je pro Obec Němčovice velkým oceněním dosud vykonané práce.
……………………..
Galavečer
ENERGY GLOBE AWARD ČR 2008 – ocenění nejlepších energeticky úsporných projektů

● Hlavní hvězda večera: světoznámá houslová virtuoska Vanessa Mae
● Hudební vystoupení: skupina Kryštof, Aneta Langerová
● Vyhlášení vítězů v 6 kategoriích: Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec
● Vyhlášení celkového českého vítěze Energy Globe Award ČR
● Dechberoucí show: vystoupení francouzské akrobatické skupiny
● Premiéra „Energy Globe Song“ v České republice
● Galaraut a Afterparty se skupinou Kryštof a diskotéka DJ Oldřicha Burdy
Programem bude provázet moderátor Tomáš Hanák. Ceny budou předávat prominentní osobnosti z politického a hospodářského života.

Televizní Galavečer Energy Globe Award ČR bude odvysílán 28.11.2008 od 21 hodin na ČT2. Záznam slavnostního večera z vyhlášení českých „ekologických Oskarů“ moderuje Tomáš Hanák. Účinkují: Vanessa Mae, Aneta Langerová, skupina Kryštof, rakouský sbor Papermoon a duo akrobatů Seiline Vallée & Salvi Salvatore. Režie P. Soukup
……………………….
Nominované projekty – kategorie Obec

Pořízení ekologického vytápění pro obec Němčovice č. 25
Předkladatel: Obec Němčovice
Instalace tepelného čerpadla pro vytápění bytového domu, kanceláří OÚ, knihovny a
hasičské zbrojnice. Obec zároveň poskytuje dotace na výměnu starých kotlů za nové
zplyňovací a na biomasu a dále na pořízení vytápění z obnovitelných zdrojů a na
rekonstrukci komínů.

Centrální obecní vytápění na biomasu č. 26
Předkladatel: Obec Měňany
Obecní kotelna se 3 kotli na biomasu. Rozvod tepla má 70 odběrných míst. Jako palivo
slouží štěpka z vlastní výroby a předpokládá se využití i dalších zdrojů, např. šťovíku.

Energeticky soběstačná obec Kněžice č. 14
Předkladatel: Obec Kněžice
Teplofikace obce spolu s kogenerační výrobou elektřiny. V projektu je obsažena i výrobna
pelet, bioplynová stanice, čistička odpadních vod.

……………………………….
Němčovice jsou ve finále světové soutěže v hospodaření s energií

2. listopadu 2008 11:36

NĚMČOVICE (Rokycansko) (ČTK) – Němčovice se 124 obyvateli byly nominovány s dalšími dvěma obcemi do prvního českého finále Energy Globe Award, nejvýznamnějšího světového ocenění hospodárného využívání energií. Soutěžit budou ještě Měňany z Berounska a Kněžice z Nymburska. ČTK to řekl starosta Karel Ferschmann.

Porota ocenila instalaci tepelného čerpadla pro vytápění bytového domu, obecního úřadu, knihovny a hasičské zbrojnice. Dále kvituje to, že Němčovice dávají lidem dotace na výměnu starých kotlů za nové ekologické, na pořízení topení z obnovitelných zdrojů a na obnovu komínů. Měňany soutěží s centrálním vytápěním 70 míst dřevní štěpkou a šťovíkem, Kněžice s projektem společné výroby tepla a elektřiny, výrobou pelet, bioplynovou stanicí a čistírnou odpadních vod.

Ceny budou vyhlášeny na brněnském výstavišti 27. listopadu. Vítězné projekty v kategoriích oheň, země, voda, vzduch, mládež a obec dostanou 50.000 Kč. Hlavního šampiona zvolí diváci. Postoupí do světového finále v Japonsku.

Energy Globe Award je údajně nejvýznamnějším světovým oceněním v oblasti ochrany životního prostředí. Osm let vyznamenává energeticky šetrné projekty. Ceny se udělují v 75 zemích, letos poprvé v ČR.

Němčovice jsou silně ekologickou vsí. Letos zvítězily v Plzeňském kraji ve sběru a třídění odpadu. Jako jedna ze dvou obcí v kraji mají kořenovou čistírnu. Nedávno podaly žádost k EU o šest milionů korun na výstavbu sběrného dvora, který poslouží pro 23 obcí Radnicka. Na katastru obce není díky síti kontejnerů žádná černá skládka.

Kromě Němčovic se z Plzeňska probojoval do finále Jakub Mottl z Plzně v kategorii oheň. Jeho projekt výroby elektrické energie ze zábradlí lodžie panelového domu využívá sedm fotovoltaických panelů, které ročně vyrobí 626 kWh elektřiny. V sekci mládež ještě soutěží minipark obnovitelných zdrojů na střeše Západočeské univerzity v Plzni, kde jsou fotovoltaické články, solární kolektory a tepelné čerpadlo.

………………………………………..
Obec Němčovice byla porotou nominována mezi tři nejlepší ve své kategorii, v prvním ročníku ENERGY GLOBE Award ČR powered by E.ON, nejvýznamějšího světového ocenění v oblasti hospodárného využívání energií.
„Těší nás, že Vám můžeme sdělit, že Vaše obec byla porotou nominována mezi tři nejlepší projekty v kategorii Obec. Gratulujeme!“ napsal ve svém dopise adresovaném naší obci ing. Wolfgang Neumann, zakladatel a předseda Energy Globe Foundation. Slavnostní udílení cen se uskuteční na Galavečeru v prostorách Brněnského výstaviště – pavilon F, dne 27. listopadu 2008 od 20 hodin, za přítomnosti indické političky a předsedkyně hodnotící komise Energy Globe Award paní Maneky Gandhi. V programu vystoupí také famózní houslová virtuoska Vanessa Mae. V šesti kategoriích (oheň, země, voda, vzduch, mládež, obec) budou vyhlášeny a oceněny nejlepší projekty. Vítězové v každé kategorii obdrží finanční částku 50.000,– Kč. Hlavního vítěze Galavečera zvolí na místě hlasováním diváci v sále, a ten se pak zúčastní světového finále v Japonsku! Vítězové v jednotlivých kategoriích světového kola ENERGY GLOBE Award získají finanční částku ve výši 10.000 €.
Energy Globe Award je nejvýznamnějším světovým oceněním v oblasti ochrany životního prostředí. Pořádá se již osm let a vyznamenává energeticky šetrné projekty. Udílení cen probíhá na celostátní úrovni ve více než 75 zemích a letos poprvé díky iniciativě energetické společnosti E.ON zavítal i do České republiky. Více na: http://www.energyglobe.cz/

Autor: kafe
27.11.2008 031.JPG

Komentáře