Deník Právo: Vesnice roku má smůlu, prezident Zeman ji nenavštíví


Vesnice roku má smůlu, prezident Zeman ji nenavštíví

Prezident Miloš Zeman ve středu zahájí svoji třídenní návštěvu Plzeňského kraje, během které se setká s politiky, podiskutuje se studenty nebo zavítá mezi občany sedmi měst. Smůlu naopak mají v krajské vesnici roku 2013 – Němčovicích, kde prezidenta vyhlíželi marně.
„Kdyby za mnou nepřišel s podáním ruky pan hejtman a neřekl, pane starosto, pan prezident přijede do Němčovic, tak bych to veřejně neroztruboval. Dneska mě lidi bombardují, jestli a kdy tu prezident bude,“ řekl Právu místní starosta Karel Ferschmann (BEZPP), který návštěvu hlavy státu veřejně oznámil začátkem dubna. Tehdy Právu informaci kraj ani Hrad nepotvrdily. Podle Ferschmanna návštěvu z programu Miloše Zemana vyškrtl ředitel odboru protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt.
„Měli jsme připravené vystoupení malých soptíků, předškoláčků, kteří se na návštěvu prezidenta moc těšili. Byla by to jejich premiéra. Měli jsme i objednaného zvukaře, ale všechno jsme nakonec museli skrečovat. Mrzí mě to, ale na druhou stranu se z toho nezblázním,“ dodává starosta.

Start v Plzni

Prezident odstartuje návštěvu ve středu v Plzni, kde zavítá na hejtmanství, uctí oběti světových válek a podebatuje se studenty Západočeské univerzity v Plzni. Po obědě v Parkhotelu zamíří do Škody Transportation a na plzeňskou radnici. V půl šesté se vypraví na náměstí Republiky, kde se setká s občany, zastaví se u Andělíčka pro štěstí a navštíví katedrálu svatého Bartoloměje.
Po noclehu v plzeňském hotelu Golden Fish přijede prezidentská kolona ve čtvrtek v 10.25 na náměstí do Přeštic, odkud se přesune do Klatov. „Po diskusi se zástupci města bude následovat zápis do pamětní knihy a předání daru, který ještě vybíráme. Potom pan prezident zavěsí na městský prapor prezidentskou stuhu,“ uvádí tajemník Klatov Jiří Tománek.
Ve čtvrtek na západ Čech přijede také prezidentova manželka Ivana Zemanová. Bude mít oddělený program.
Poslední den prezident zahájí návštěvou Tachova, kde se nejprve setká se zástupci města a v půl dvanácté dopoledne zavítá na náměstí Republiky mezi občany. „Panu prezidentovi dáme dárek související s jízdárnou, kam nebudeme mít čas se jít podívat,“ sděluje tachovský starosta Ladislav Macák (ČSSD) s tím, že žádné speciální manévry se ve městě dělat nemusely. „Když jsem se ptal, jestli v sále, ve kterém bude beseda s představiteli, máme vypnout hlásiče požáru, z prezidentské kanceláře jsem dostal odpověď, že pan prezident kouřit nebude,“ kvitoval starosta. Z Tachova Zeman zamíří do Rokycan, kde se s lidmi setká na Masarykově náměstí ve čtvrt na dvě. Svoji třídenní návštěvu regionu hlava státu zakončí odpoledne na zámku Zbiroh.
Na návštěvu prezidenta a první dámy se připravují také policisté. Zajišťovat budou hlavně dopravu a bezpečnost při setkáních prezidenta s občany.

Autor: Jan Švábek
logo-pravo.png

Komentáře