Deník Právo: Lávka přes Berounku u Němčovic hraje o razítka


Kontroverzní projekt lávky přes Berounku u Němčovic bojuje o důležité razítko. „Běží územní řízení, žádost jsme podávali už v minulém roce,“ řekl Právu němčovický starosta Karel Ferschmann (SNK), který doufá, že se letos, nejpozději počátkem příštího roku podaří získat všechna potřebná povolení včetně stavebního. Proti lávce budou bojovat místní chataři – obávají se zvýšeného počtu turistů, motorkářů, konstrukce je podle nich drahá, zbytečná, naruší krajinný ráz a může působit problémy při povodních. „Pokud lávka získá územní rozhodnutí, odvoláme se,“ upozornila Olga Václavíková ze sdružení Přátelé Horní Berounky.
Lávku by naopak uvítaly dotčené obce, nové přemostění by spojilo němčovickou část Olešnou s protilehlými Čivicemi, které patří pod ves Dobříč. Pěší by to pak měli tři kilometry, přes most v Liblíně je to kilometrů šestnáct. Záměr podporuje nedaleký Kaceřov i kraj – ten poskytl 150 tisíc na dokumentaci. „Projekt ke stavebnímu povolení bude stát ještě dalších sto tisíc, na které se složí Němčovice, Dobříč a Kaceřov,“ dodal Ferschmann.
Pokud lávka dostane zelenou, začne shánění peněz a bude nutné vypsat výběrové řízení. „Půjde o zakázku nad šest miliónů korun,“ uvedl Ferschmann. Odhady se pohybují kolem deseti miliónů. Když všechno klapne, mohlo by se začít stavět v roce 2017.
Lávka bude upevněná na ocelových obloucích – původně na ně měla být mostovka zavěšená za pomoci lan, kvůli námitkám ornitologů je ale zřejmě nahradí kovové profily.
„Pokud by profily měly dostatečné rozměry, neměl bych zřejmě námitky,“ sdělil Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů, který opakovaně upozorňuje na fakt, že Berounka slouží jako „ptačí dálnice“.
„A už teď mají ptáci na této řece minimálně každé tři kilometry nějakou překážku. Když přibude další, je to z mého pohledu špatně. I když je fakt, že lávka nevadí tolik jako třeba dráty elektrického vedení,“ dodal Makoň.

Mutace – Právo – jihozápadní Čechy

Autor: Ivan Blažek
Zdroj: Právo – jihozápadní Čechy
logo-pravo.png

Komentáře