Číslo záchranky je na samolepce


Radnicko – Nedávno vydaná samolepka s telefonním číslem stanoviště záchranky v Radnicích má lidem pomoci dovolat se rychlého zásahu zdravotnických záchranářů, kteří se v oblasti orientují. Pětadvacet obcí Mikroregionu Radnicko ji ovšem vydalo taky jako výraz nesouhlasu se systémem centrálního řízení výjezdů Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.
Oficiální číslo na dispečink ZZS je známá sto pětapadesátka. Podle místopředsedy mikroregionu Karla Ferschmanna a zjevně i podle mínění ostatních starostů ale tato praxe zcela nevyhovuje.
„Sestra v Plzni teprve zjišťuje, kde je Lhotka a která Lhotka to vlastně je. Záchranáři v Radnicích naproti tomu okolí znají,“ vysvětluje Ferschmann, proč teď mikroregion distribuuje na veřejnosti přístupná místa 2,5 tisíce samolepek s číslem 371 785 333.
„Chceme tak upozornit na přímou linku na výjezdové středisko v Radnicích. Slibujeme si od toho zrychlení přenosu informací a zrychlení samotné akce. Teprve v případě, že by se tam nikdo nehlásil, by měli lidé na Radnicku volat 155,“ doporučuje Ferschmann.
Ten o dostupnosti záchranky jednal z pověření mikroregionu taky s ředitelem ZZS Jiřím Lojdou.
„Náš krok hodnotil jako nesystémový, ale potvrdil, že na takové zavolání je posádka povinna vyjet. Slíbil také, že radnické středisko vybaví zařízením pro nahrávání hovorů,“ tvrdí Ferschman s tím, že starostové mikroregionu budou taky dál usilovat o to, aby lékař záchranky sloužil v Radnicích permanentně. Jednat o tom chtějí s novým krajským radním pro zdravotnictví.

Autor: KVĚTA MATĚJOVCOVÁ
Zdroj: Rokycanský deník, 7.12.2004

Komentáře