Budou z polí louky?


Litohlavy, Rokycansko/Téměř přesně po dvou letech vyplavilo znovu bahno z polí patnáct domů v Litohlavech. Přitom podobnou událost už tato obec a s ní také Radnice, Kamenec a osada Olešná, spadající pod Němčovice, zažily v květnu roku 2005. V Litohlavech řádila voda i loni.
Už tehdejší starosta Litohlav Čestmír Dolák připisoval následky povodně masivnímu scelování polí v padesátých letech minulého století. „Když jsem mluvil se starousedlíkem, tvrdil, že ve svahu bylo patnáct mezí a jedna polní cesta s příkopy,“ řekl Dolák před dvěma lety. Předevčírem se ale bahnitá břečka valila do vsi opět ze stohektarového lánu, osetého kukuřicí.
Také starosta tehdy stejně postižených Němčovic, v nichž bláto vtrhlo do osady Olešná, Karel Ferschmann připsal škody na vrub nešetrného hospodaření se zemědělskou půdou. Němčovice se kvůli tomu dokonce rozhodly bránit své zájmy před soudem.
„Už v prosinci roku 2005 jsme podali žalobu na Kladrubskou společnost. Chceme dosáhnout toho, aby zaplatila náklady na opravu zničeného obecního majetku ve výši 242 772 korun,“ řekl včera Ferschmann, podle kterého obec čeká na další jednání soudu. Němčovice také disponují expertízou Karla Vrány z ČVUT Praha. „Dal nám zapravdu. Doporučil na svahu nesázet širokořádkové plodiny, vytvořit remízky, rokle, osévat menší rozlohy, varoval před setím po spádnici. To ale na Oseku dělají taky,“ zlobil se Ferschmann, podle kterého by v takových případech měly zasáhnout orgány ochrany půdního zemědělského fondu. Kromě žaloby tak Němčovice zahájily jednání o komplexních pozemkových úpravách, vyžadují také, aby příslušný úřad zemědělcům uložil, jak mají hospodařit. Územní plán obce pak počítá s přechodem 140hektarového povodí nad Olešnou do drnového fondu. „Kdyby Státní zemědělský intervenční fond dbal na to, zda firmy hospodaří podle všech zásad, nebylo by třeba platit obcím státní pomoc při živelních pohromách,“ podotýká starosta. Nešetrně využívaná půda nevsákla ani přívalový déšť, který způsobil zátopu na toku Klabavy loni ze 28. na 29. květen. Způsobené škody jen na Rokycansku nakonec vlastníci vyčíslili v řádech stovek milionů korun. „Každoroční události odporují principu pojišťovnictví. Ten je založen na nahodilosti. Klientům se pak může například zvýšit spoluúčast na jejich likvidaci,“ upozornil mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.
Nynější litohlavský starosta Milan Preťo hodlá požádat společnost, která hospodaří na okolních pozemcích, o jejich trvalé zatravnění. „Nevím, jestli už o to někdo žádal, zkusím to,“ uvedl s tím, že zatravnit by bylo vhodné aspoň 50 hektarů nad firmou.

Autor: KVĚTA MATĚJOVCOVÁ
Zdroj: Rokycanský deník
tit450.jpg

Komentáře