Budou láhve z plastu zálohované?


Rokycany/ Ministr životního prostředí Martin Bursík přišel s návrhem, aby se vratné zálohy zavedly také na plastové láhve. Pokud změna projde, začne platit už během příštího roku. Ekologové tento nápad vítají, obchodníci jsou v rozpacích. Nedovedou si představit, jak by zálohování fungovalo v praxi.
„Všechno má své klady i zápory,“ uvedl předseda rokycanské organizace ČSOP Pavel Moulis.“Pokud by se to podařilo, pro přírodu by to znamenalo určitě přínos. Teoreticky by ubyl odpad v přírodě a zlepšila by se i využitelnost plastů,“ dodal. Není však přesvědčen, že by velké výrobní firmy byly ochotné přistoupit na jiný systém.
Ekologický aktivista Karel Ferschmann zastává v podstatě stejný názor:“Bude to dobré, když výrobce nebude dělat překážky těm, co budou plasty vracet. Už to tady bylo, jde o obchodní politiku. Pokud jde o přírodu, musí tento trend nastat. Celá planeta už je plasty za mořená a doba jejich rozpadu se pohybuje od jednoho do tří tisíc let.“
PET lahve by se podle návrhu měly vracet buď zmačkané na recyklaci, nebo i celé s víčky na opětovné naplnění. Nad tím se obchodníci pozastavují. „Vzhledem k tomu, že máme malé sklady, by to byl docela vážný problém. A znamenalo by to zase práci navíc,“ uvažuje vedoucí supermarketu Billa v Jiráskově ulici. „Nedovedu si představit, že bychom měli vykupovat plastové lahve. Kam bychom je dávali? Řešením by podle mě bylo odevzdávat je do sběren, jako třeba papír a podobně. To by bylo snazší,“ uvedla spolumajitelka obchodu s˙potravinami Blažena Heroldová.
Na názor k˙této problematice jsme se zeptali i několika náhodných chodců v okresním městě. Seznámit se s nimi můžete v˙připojené anketě.

Autor: Jaroslava Pěnkavová
Zdroj: Rokycanský deník
G_TPET_0006_kopie.jpg

Komentáře