Bouře škodila v regionu


Olešná, Vochov – Bouřka a přívalový liják způsobily včera mnoha lidem v kraji nemalé starosti.

Například ve Vochově na Plzeňsku blesk zapálil rodinný dům, Olešnou na Rokycansku se včera po poledni zase prohnala velká voda – tento týden už podruhé.

Blesk včera podpálil střechu téměř nového domku manželů Bolkových ve Vochově na Plzeňsku. Hasiči museli rozebrat část střechy, aby uhasili žhnoucí trámy a přitom nezničili podkrovní místnosti. „Asi je to nějaké zlé znamení, já na ně docela věřím,“ tvrdí Sylvie Bolková. Když blesk udeřil do střechy u dětského pokoje, v domku nikdo nebyl. Žena byla právě vyzvednout dítě ve škole. „Volali mi sousedi, že se nám kouří ze střechy. Zavolali i hasiče,“ líčí žena.

Podle řídícího důstojníka hasičů Roberta Kučery blesk udeřil do střechy zřejmě vedle antény a pak sjel po kabelu, který byl natažen u trámu. „Trámy žhnou, musíme střechu prohlédnout termokamerou a opatrně hasit. Na vše se přišlo brzy, škody zřejmě nebudou vysoké. Problém je i v tom, že dům vůbec nemá bleskosvod,“ uvedl Kučera.

Případ postavil na hlavu teorii, že blesk udeří jen do nejvyšších míst v okolí. Tenhle přízemní domek s obyvatelným podkrovím je naopak v údolíčku a asi dvacet metrů od něj na vyvýšenině je dlouhá třípatrová bytovka s množstvím antén na střeše. Té se blesky vyhnuly.

Když vidí Dana Holotová z Olešné, že se nad vesnicí stahují černá mračna, sevře se jí žaludek strachem. Nekontrolovaný liják se jí totiž každý rok prožene zahradou a zanechá za sebou spoušť. Důchodkyni pak čeká několikahodinový úklid. Stejně tomu bylo i včera odpoledne. „Když jsem se koukla ven, jen jsem si vzala plášťěnku, zavřela slepice a čekala jsem, co se stane,“ vypráví pětasedmdesátiletá žena.

Včera i minulý týden jí voda spláchla zahradu. Cokoli na ní pěstovat už podle ní nemá cenu. „Stejně to voda vždycky vezme,“ říká rezignovaně žena, které v roce 2005 voda odnesla úly, brikety, dřevo i slepice.

Místní lidé tvrdí, že za všechno může zemědělská společnost Kladrubská, která na blízkém poli pěstuje kukuřici. Ta nedokáže liják zadržet a voda, která na pole naprší, společně s ornicí teče do vsi.

Agronom společnosti Kladrubská a. s. Karel Spurný vinu popírá a za vším vidí osobní mstu starosty obce Karla Ferschmanna – ten zemědělce totiž zažaloval. „Byla to poslední možnost. Diplomaticky jsem se s nimi nedomluvil,“ vysvětluje.

Kauzu řeší Okresní soud v Rokycanech. Rozsudek by měl zaznít 10. července. Obě strany sporu už nyní shodně prohlašují, že když prohrají, odvolají se.

Podle Petra Bauera – ředitele Zemědělské agentury Ministerstva zemědělství ČR v Rokycanech – je největší potíž ve vzájemné domluvě. Zemědělci totiž hospodaří podle správných pravidel, přesto je zde evidentně něco v nepořádku. Splavování půdy do vsi se totiž opakuje. „Navíc se zemědělci nesnaží ani následky živelné pohromy odstraňovat,“ myslí si Bauer.

Autor: PAVEL PECHOUŠEK
Zdroj: Mladá fronta DNES – Plzeňský kraj
11.6.2008 004.jpg

Komentáře