Blog starosty – Desetina úředníků do dolů v roce 2010


Krátce před Vánoci přišel David Vodrážka, první místopředseda ODS s další iniciativou, kterou by chtěl zabránit plýtvání veřejných prostředků. Cílem iniciativy mělo být snížení celkových nákladů na radnicích o deset procent. Oslovil prostřednictvím elektronické pošty zřejmě všechny starosty, kteří jsou členy ODS. Obeslal tedy i mě. Protože bez brýlí blbě vidím, zaradoval jsem se, jak jsem letmo zprávu očima přelétl, že se jedná konečně o něčí pozitivní nápad: „Desetina úředníků do dolů v roce 2010“. Ale jásal jsem jen krátce. Přání otcem myšlenky.

Iniciativa se totiž jmenuje trochu jinak: „Desetina dolů v roce 2010“. Opět vytočen (což jsem v poslední době z politiky docela často) jsem proto panu místopředsedovi poslal zpět po síti tuto zprávu: „Dobrý den, zkuste prosím, tuto iniciativu směřovat především na ty, kde bude mít opravdu požadovaný účinek, např. na pražský magistrát nebo do kanceláře ODS.“

My, na malých obcích totiž musíme šetřit už dávno. Máme tak málo peněz na provoz obce, neřku-li na investice, že když budeme dále snižovat náklady, tak se rozpustíme. Státní úředníci si na nás vymýšlejí tolik nesmyslností a zbytečností, že už jejich samotným plněním plýtváme tolika energiemi a to i svými osobními, až je to hrůza!

V Praze se vyhazují ohromné peníze za různé karty, reklamní akce a jiné šílenosti – tam by se měli připojit „…k nejmodernějším úsporným a ekologickým trendům…“, jak píše pan Vodrážka ve své výzvě. A naopak, kdyby dostaly malé obce tyto „ušetřené“ peníze, neměly by současnou bídu. Jen se pak nedivme, až bude v komunálních volbách problém na vesnicích najít někoho, kdo bude ochoten za tohoto stavu pracovat dobrovolně na radnici nebo v zastupitelstvu.

Šetřit se totiž musí začít odshora, ale tam to většina současné garnitury evidentně neumí. Prošustruje-li se miliarda, vyhodí se další milióny na audity a vyšetřovací komise, aby se zjistilo, kdo za to může. Potrestán nebude stejně nikdo.

Určitě i vám nosí pošťačka nikým neobjednané barevné časopisy politických stran, tištěné na křídovém papíře a často ještě zabalené ekologicky do igelitu. Pokud je jednou ze zvědavosti otevřete, zjistíte, že si tam honí triko pořád ti samí, kteří jsou za výsledek současného hospodaření státu spoluodpovědní. Kolik peněz musí stát tisk a distribuce těchto časopisů, které už dávno nikdo nečte a končí nerozbalené rovnou v koši. Jen to člověka naštve a pomyslí si, že musí být financovány podobně jako Haló noviny. Jiný rozumný důvod mě totiž nenapadá.

Hospodaření naší sněmovně opravdu nejde a nikdo nebere ohled na budoucnost. Každý obyčejný občan musí vyjít doma s minimem peněz lépe, než mu to ukazují ti nahoře. Přestože má ODS dle veřejně známých informací dluh už 150 milionů korun, bere Topolánek od strany devadesát tisíc korun měsíční plat, čtyřicet tisíc dá na hypotéky, třicet tisíc platí alimenty a za zbytek musí jezdit, případně létat do ciziny. Kdyby ho chudáka neživila milenka, možná by byl na dlažbě. Takto chce ODS opravdu ukazovat před volbami všem občanům, jak máme my dole šetřit, jak máme zamezit plýtvání a o co nejvíce spořit? Tak to určitě nepůjde.

Je Vám jasné, že dodnes jsem žádnou odpověď nedostal. Asi už začali šetřit…

Karel Ferschmann

DSC_1334.jpg

Komentáře