5plus2: Útěk psa přijde draho


PLZEŇ, ROKYCANY / Stačí malé opomenutí, necitlivý zásah úředníků a milovník zvířat může rázem dostat nálepku jejich tyrana. Přesně to se stalo téměř sedmdesátileté paní Jarmile. Ujala se nalezeného štěněte Tondy, roztomilého vesnického křížence. Jenže ten jí jednou utekl nedovřenými vrátky. Byla štěstím bez sebe, když ho pak našla v plzeňském útulku. Radost ze shledání jí ale po pár týdnech zkazila obálka z magistrátu, v níž se dočetla, že porušila zákon na ochranu zvířat proti týrání.
„Dost mě to zarazilo. Pejska jsem se ujala, protože neměl majitele. Starám se o něj, mám ho ráda, navíc temperamentní půlroční štěně má myslím ještě právo nebýt úplně poslušný a vycvičený psisko. Jednou mi utekl, a přitom jsem udělala vše proto, aby se to nestalo,“ neskrývá paní Jarmila překvapení.
Štěně jí uteklo v momentě, kdy návštěva špatně dovřela vrátka zahrady a pes proběhl ven, aniž by to někdo zaregistroval. „Asi po půl hodině jsem si všimla nedovřených vrátek a začala jsem psa hledat, na ulici jsem ho však už nikde neviděla. Druhý den jsem na stránkách plzeňského útulku Tondu našla jako nově odchyceného a jela si pro něj,“ vypravuje jeho majitelka. Tam zaplatila cca 1100 Kč za jeho pobyt a veterinární ošetření a měla případ za uzavřený. Za šest týdnů ale obdržela doporučený dopis s příkazem k zaplacení pokuty 500 Kč s odůvodněním, že spáchala přestupek, když dopustila volný pohyb svého psa, a porušila tak zákon na ochranu zvířat proti týrání. Milena Praislerová z odboru životního prostředí plzeňského magistrátu vysvětluje, že majitelé psů mají určité zákonné povinnosti.

„Únik zvířete klasifikuje zákon jako přestupek. Abychom ušetřili náklady osobě, která se přestupku dopustila, řešíme jej v příkazním řízení, kdy se rovnou vydá příkaz k zaplacení pokuty. Postup má tu výhodu, že je přestupce ušetřen správního poplatku 1000 Kč,“ uvedla Praislerová. Případy úniků psů řeší plzeňský magistrát v těchto případech pokaždé stejně.

Odporovat se nevyplatí

„Z laického pohledu možná vypadá zákonná klasifikace úniku psa jako týrání zvířete přehnaná. Uniklý pes se však v přírodě o sebe nepostará, obtížně se přizpůsobí venkovnímu prostředí, nemluvě o bezpečnosti občanů, například pokousání dítěte psem či ohrožení silničního provozu. Jestliže si majitel zvíře pořídí, musí k němu přistupovat zodpovědně,“ dodala Milena Praislerová. Pod příkazem k zaplacení se v tak zvaném Poučení paní Jarmila dozvěděla, že může podat Odpor, který příkaz ruší a bude se o přestupku jednat ve správním řízení. Uvedla v něm, že k jeho úniku došlo nechtěně, že nemohlo dojít k újmě na zdraví ani škodě na majetku, protože šlo o půlroční štěně a že vzhledem ke svému důchodového příjmu byla pro ni vysoká už i částka, kterou zaplatila v útulku. „Brala jsem ji jako dostatečný trest za moje přehlédnutí,“ zdůvodňuje. Odpovědí odboru životního prostředí bylo snížení pokuty na 200 Kč. Ale také informace o povinnosti uhradit náklady řízení ve výši 1000 Kč. „Kdyby mi úředníci opravdu chtěli ušetřit náklady, mohli si okolnosti, které jsem popsala v Odporu, zjistit už před příkazním řízením. A především mohli v onom Poučení zmínit, že podání Odporu znamená další platbu. Později mi jen sdělili, že přece musím znát správní řád,“ sdělila majitelka Tondy.

Jinde postačí domluva

Starosta Němčovic, obce, která také provozuje útulek pro psy, říká, že úředníci vlastně potrestají jen ty poctivé. „Už se nám stalo, že majitel ve chvíli, kdy měl zaplatit náklady na pobyt psa v útulku, vlastnictví odchyceného psa popře. Nám chybí důkazy o vlastnictví, a tak si ho nakonec z útulku vezme jako nalezence. A my jsme rádi, že bude pejsek zase doma. Tímto postupem se úřednickému molochu nepoctivec vysměje, útulku nic nezaplatí a dalším platbám se vyhne. Pak na ten zákon doplácí především slušní majitelé psů, kteří se k vlastnictví přiznají a jsou pak právem překvapeni. A úředníci většinou podrobnosti, jak je vidět, nezjišťují,“ řekl starosta Karel Ferschmann.
Iveta Čmolíková z rokycanského odboru životního prostředí říká, že ojedinělé úniky psů řeší domluvou. „Když uteče pes a policie ho odchytí, umístí ho do karanténního kotce u veterináře. Majitel pak zaplatí krmné dny a veterinární ošetření. Volný pohyb psa je také v některých případech řešený blokovou pokutou od policie, především pokud je majitel na dohled,“ vysvětluje Čmolíková. „Každému majiteli psa se stane, že pes uteče. Když uhradí prvotní částku po odchytu a je jasné, že jde o slušného majitele a šlo o nešťastnou náhodu, jen mu domluvíme. Je to lepší, než mít na stole stohy papírů, a pro obě strany levnější. Něco jiného je, když se situace opakuje, když jde o problémové lidi, kteří se o psa nestarají. V těchto případech teprve přichází na řadu přestupkové řízení,“ říká Iveta Čmolíková z rokycanského odboru životního prostředí.

Mutace – 5plus2 – Rokycansko

logo_5_plus_2_dny.png

Komentáře