112: Rekord vydržel pouze jeden rok

První zářijová sobota patřila v areálu HZS ČR ve Zbirohu dnes již tradiční akci – Zbirožskému hasičskému tatrování. Poutavý program čtvrtého ročníku přilákal více než dvě tisícovky návštěvníků, kteří se určitě nenudili.

Zájemci z jejich řad se mohli opět zúčastnit hlasování o nejkrásnější požární automobil na podvozku Tatra. O přízeň usilovalo 68 vozidel z celé republiky (nejvzdálenější Tatra přijela až z Ostravy). Anketa návštěvníků přinesla opět nejvíce hlasů loňské vítězce této soutěže – Tatře 138 v provedení CAS 32 z SDH Mníšek pod Brdy. Souběžně vystavená vozidla hodnotila i odborná porota, jejímiž členy byli příslušníci HZS ČR a vedoucí manažeři společností Tatra Trucks, a.s., Kopřivnice a THT, s.r.o., Polička. Z jejich hodnocení vzešla i „Miss Tatra 2014“, kterou se stala Tatra 815 v provedení CAS 32 z SDH Domažlice. Bez ohledu na výsledky obou anket si uznání a poděkování nejen za účast na akci, ale především za péči, kterou svým tatrováckým kráskám věnují, zaslouží všichni přímí aktéři soutěže.
Vrchol „tatrováckého“ programu představovala dovednostní soutěž dvoučlenných týmů ve výměně předního kola požárního automobilu na podvozku Tatra 815. Na start se tentokrát postavilo osm dvoučlenných posádek. Jestliže loňský ročník naznačil, že toto neoficiální mistrovství republiky, jak je také soutěž jejími organizátory nazývána, není pojímáno pouze jako show pro diváky, letos to předvedené výkony a dosažené časy plně potvrdily. Stávající rekord posledního vítěze, družstva SDH Ohrazenice, 4 minuty a 29 sekund, překonaly hned čtyři posádky, přičemž letošní vítězové, Lukáš Kratochvíl a Václav Svoboda z SDH Zbiroh, dosáhli času 4 minuty a 12 sekund (stejná posádka zvítězila v prvním ročníku soutěže časem 4 minuty a 53 sekund). V příštím roce se patrně můžeme těšit na nový rekordní čas.
Hezkým a milým zpestřením celodenního programu bylo ukázkové vystoupení hasičského „potěru“ – Soptíků z Němčovic. Jejich speciální požární automobil se stal středem pozornosti, ukázka zásahu diváky nadchla.
K příjemné atmosféře, umocněné krásným počasím, výrazně přispěla hudební skupina Bonton Band. Opomenuti nebyli ani nejmenší návštěvníci, pro které organizátoři připravili řadu atraktivních soutěží.
Nelze samozřejmě nezmínit hlavní „tahák“ pro návštěvníky zbirožského areálu – expozici požární ochrany a expozici ochrany obyvatelstva. Obě expozice doznaly za poslední rok řadu změn nejen z hlediska rozšíření počtu exponátů, ale především v kompozičním uspořádání. Svým rozsahem a pojetím jsou v České republice naprosto ojedinělé.
Čtvrtý ročník Zbirožského hasičského tatrování připravilo občanské sdružení Naše hasičská minulost ve spolupráci s generálním ředitelstvím HZS ČR, Skladovacím a opravárenským zařízením HZS ČR a Záchranným útvarem HZS ČR. Za zdařilý průběh patří všem jeho organizátorům velké poděkování.

IMG_0179-1.JPG

Komentáře